Як вивчити фразеологізми для ЗНО

Як вивчити фразеологізми для ЗНО

22 листопада 2021 | Марія Русановська |

Фразеологізми – надзвичайно цікава, але водночас дуже підступна тема на ЗНО. Щороку в тестовому зошиті з української мови є принаймні одне завдання, яке змушує добре ворушити мізками, а потім відчути, як це: бути на коні або, навпаки, впіймати облизня. Розумієш, про що ми? Ні? Мерщій читай сім порад, як вивчити фразеологізми для ЗНО.

№1 Дізнайся, що ховається в овечій шкурі під назвою «фразеологізм»

Передусім з’ясуємо, що саме тобі потрібно вивчити.

Фразеологізм - це відтворюване, цілісне за значенням, стійке за складом і структурою словосполучення. Такі словосполуки називають ще фразеологічними одиницями, фраземами та стійкими висловами.

У складі фразеологізмів слова-компоненти втрачають своє буквальне значення. Фраземи сприймають як певну цілісність з неподільним значенням.

Отож, ми маємо справу із особливими мовними одиницями, значення яких не завжди зрозуміле.

Наприклад, словосполучення вовк в овечій шкурі використовують на позначення лицемірної людини, яка приховує свої злі наміри під маскою доброчесності. Тепер ти можеш сміливо асоціювати фразеологізми із вовком 😀

№2 Не намагайся втовкти в голову все відразу

Зубрити фразеологізми - не найкраща ідея. Не вдумуючись у зміст, вивчити напам’ять багато стійких словосполучень не так легко. Щоб зрозуміти й запам'ятати значення багатьох фразем, створи власну систему для їх вивчення.

По-перше, обери ресурс для вивчення фразеологізмів у зручному для тебе форматі. Це може бути будь-який друкований словник українських фразеологізмів або словник, доступний в електронному форматі, зокрема:

Також можеш використовувати онлайн-ресурси:

По-друге, склади план й ретельно дотримуйся його. Можеш вивчати по 5-10 фразеологічних одиниць щодня й повторювати вже вивчені раз на тиждень.

По-третє, візьми красивий зошит або нотатник й записуй щодня по одному словосполученню, яке тебе найбільше зацікавило. Чи до вподоби тобі таке?

  • Втовкти в голову - змусити кого-небудь вивчити, запам’ятати, зрозуміти що-небудь.

№3 З’ясовуй, як можна нагодувати когось цибулькою

Щоб краще запам’ятати фразеологізм, завжди намагайся зрозуміти його значення, навіть, якщо воно здається тобі дуже дивним. Інколи слова-компоненти можуть допомогти у цьому.

Наприклад, фразема молоко на губах не обсохло означає, що хто-небудь дуже молодий, недосвідчений. Навіть не знаючи значення, ми можемо підсвідомо пов’язати це словосполучення з немовлям, адже заплямкані молоком губи мають діти в дуже юному віці.

Варто пам’ятати, що частіше окремі компоненти стійких висловів таки не пов’язані з цілісним значенням, однак це не має перешкодити їх усвідомленому вивченню. Просто створюй собі асоціації, навіть найбожевільніші.

Наш мозок обожнює всілякі нестандартні поєднання. З’ясувавши, що словосполука нагодувати цибулькою означає побити кого-небудь, спробуй уявити людину, що обідає цибулею, яка б’ється.

Такі логічні зв’язки або асоціації є мегакорисними. За їхньою допомогою ти можеш систематизувати вже вивчені та нові фразеологічні одиниці або й здогадатися значення стійких висловів, які бачиш вперше.

№4 Розділяй і володарюй

Загальновідоме правило: матеріал, поділений за певним принципом на невеликі частини, засвоїти легше. Фразеологізми зручно вивчати в класифікації за тематичними групами й походженням.

Спробуй групувати стійкі словосполучення за наведеним зразком і щодня обирай нову категорію, щоб урізноманітнити свою підготовку до ЗНО.

Джерела походження фразеологізмів

Народна мова й звичаї розбити глека, йти до вінця, як корова язиком злизала, втоптати в багнюку, вітер в голові
Професійне мовлення спіймати на гачок (зі сфери рибальства), сходити зі сцени (мистецька сфера),зводити до спільного знаменника (наукова сфера), скласти зброю (військова сфера), закласти фундамент (зі сфери будівництва)
Біблія альфа й омега, вавилонське стовпотворіння, випити чашу до дна, лепта вдовиці, сіль землі
Антична міфологія прокрустове ложе, канути в Лету, гордіїв вузол, нитка Аріадни, олімпійський спокій
Історичні події варфоломіївська ніч, останній день Помпеї, п’ята колона, жандарм Європи, наполеонівські плани
Художня література битися з вітряками («Премудрий гідальго Дон Кіхот з Ламанчі»), бути чи не бути («Гамлет»), сміх Мефістофеля («Фауст»), синя птаха («Синя птаха»), напитися шоломом з Дону («Слово про похід Ігорів»), пропаща сила («Хіба ревуть воли, як ясла повні?»)
Переклади іншомовних ідіом чиста дошка (з лат.), третього не дано ( з лат.), бути не в своїй тарілці (з фр.), ідея-фікс (з фр.), дивитися крізь пальці (з нім.)
Вислови відомих людей Прийшов, побачив, переміг. (Юлій Цезар); Час - це гроші. (Бенджамін Франклін); Борітеся - поборете! (Тарас Шевченко); Лиш боротись - значить жить. (Іван Франко).

До речі, фразеологізм розділяй і володарюй прийшов з латинської мови й означає спосіб політичної боротьби, що полягає в розпалюванні ворожнечі між окремими регіонами країни чи провладними групами заради їх ослаблення.

№5 Шукай фразеологізми, які схожі як дві краплі води або як макогін на ночви

Як і звичайні слова, фразеологічні одиниці мають синоніми та антоніми. Так, фразема як дві краплі води, яку використовують на позначення однакових чи схожих понять, предметів або осіб, має такі синоніми:

  • два чоботи - пара;
  • з одного тіста;
  • одного поля ягоди;
  • птиця одного польоту;
  • одного роду, одного плоду;
  • одним миром помазані;
  • одним ликом шиті;
  • на один аршин;
  • на один копил;
  • обоє рябоє.

Словосполучення як макогін на ночви є протилежним за значенням, адже вказує на абсолютно різні, неподібні реалії.

Вивчати синонімічні й антонімічні пари стійких висловів значно ефективніше, ніж окремі словосполуки.

Не забувай, що на ЗНО частенько бувають завдання на встановлення відповідності між фразеологізмами із схожим чи протилежним значенням. Аби не шукати довго відповідну пару, у процесі вивчення можна створювати ось такі таблиці або застосовувати флеш-картки.

Держати хвіст бубликом - зберігати почуття оптимізму

Синоніми Антоніми
бити лихом об землю занепадати духом
піднестися духом опустити руки (крила, вуха)
тримати хвіст трубою вішати носа (голову)

Більше про метод флеш-карток тут.

№6 Папір не червоніє: візуалізуй і фантазуй

  • Використовуй якнайповніший візуальний арсенал для вивчення фразеологізмів: структуровані конспекти, чіткі таблиці, яскраві флеш-картки, інтелектуальні карти. Не забувай про улюблені кольори.
  • Сміливо перенось свої асоціації на папір. Як відомо, папір не червоніє, тому не потрібно соромитися своїх думок, уявлень чи таланту малювати. Спробуй створити власні ілюстрації до фразеологічних одиниць. Це можуть бути й реалістичні зображення, й потішні шаржі.
  • Зберігай в соцмережах дотепні картинки із значенням стійких висловів та ділися ними з друзями. Радимо переглянути бібліотеку фразем на сайті Мова - ДНК нації.
  • Застосовуй методику «палацу пам’яті». Для того, щоб запам’ятати значення фразеологізмів, спробуй «поселити» їх у якомусь звичному просторі чи у своїй кімнаті. Наприклад, тобі потрібно вивчити значення вислову набити оскому - набриднути, відчувати відразу. Подумай, що набридло тобі у твоїй кімнаті. Може, стара лампа або якась картина? Тепер цей предмет асоціюватиметься з вивченою словосполукою. Безлад на робочому столі можеш порівняти з суєтою суєт. Тільки не обмежуй свою уяву 😀

№7 Набивай руку як тільки можеш

  • Переглядай наш фразеологічний практикум - інтерактивне вивчення стійких висловів з доступними поясненнями.
  • Виконуй тести. Багато тестів. У підручниках, посібниках і, звісно, на нашому сайті (тест за посиланням - безкоштовний). Виписуй цікавезні словосполучення. Працюй над помилками.
  • Вчи нові фраземи разом із друзями. Перетворюй навчання в приємну гру й гарний настрій тобі гарантовано.
  • Щоб набити руку, тобто набути певного досвіду та отримати практичні навички, вживай фразеологічні одиниці в мовленні. Здивуй близьких, розказавши, що ти на сьомому небі від щастя, бо знаєш, як поставити крапки над «і» в усіх труднощах і зберігати олімпійський спокій у підготовці до ЗНО.
  • Знаходь час поспілкуватися із бабусями й дідусями. Старше покоління часто використовує колоритні фразеологізми. Це чудова нагода поповнити свій нотатник низкою незвичних словосполучень.

Ще кілька ідей для навчання з друзями тут.


Сподіваємося, що наші поради допоможуть тобі покотити гори завдань з фразеології. Перший крок зроблено: твій фразеологічний запас сьогодні поповнився принаймні на 7 влучних словосполучень. Напиши, яке тобі найбільше припало до душі. І нехай щастить!

Більше корисних порад від «на всі двісті»:

Хочеш більше корисних матеріалів для підготовки до ЗНО?Підписуйся на наш канал на Youtube! Там багатеЗНО цікавого :)


ЗНО Фразеологізм Українська мова Поради

Коментарів: 1

Схожі статті