"У теплі дні збирання винограду" Максима Рильського: відповіді на всі запитання про твір!

"У теплі дні збирання винограду" Максима Рильського: відповіді на всі запитання про твір!

24 лютого 2020 | Дмитро Заєць |

У програмі ЗНО є багато віршів. Але не треба недооцінювати їхню важливість - стільки балів можна втратити!

Сьогодні пропонуємо тобі поринути у світ поезії Максима Рильського, а також отримати відповіді на всі запитання, які можуть зустрітися на тестуванні.

Про рід, різновид і жанр

Яким є літературний рід твору «У теплі дні збирання винограду…»?

Лірика.

А який саме її тематичний різновид?

Інтимна, адже йдеться про почуття закоханості. Водночас тут є й деякі ознаки лірики філософської, оскільки твір просякнутий ідеєю краси життя, молодості та любові.

А яким є жанр?

Сонет. Пригадаймо коротко, що це таке.

Сонет – чи не найтиповіший приклад так званої «твердої форми», тобто віршованого твору, побудованою за заздалегідь визначеною, усталеною системою римування.

Батьківщиною сонету є Італія. Сонет обов’язково повинен мати 14 рядків, складається з двох чотиривіршів (катренів) та двох тривіршів (терцетів). Катрени зазвичай мають одні й ті ж рими. Також, як правило, використовується п’яти- чи шестистопний ямб (віршовий двоскладовий розмір з наголосом на другому складі).

Усі ці правила дотримано у творі Максима Рильського. Так, його написано п’ятистопним ямбом, і він має таку схему римування: абаб абаб ввґг(а) ґ г(а).

Така поетова ретельність не є випадковою, адже він належав до літературного угруповання київських неокласиків (так зване «гроно п’ятірне»: Микола Зеров, Павло Филипович, Михайло Драй-Хмара, Освальд Бурґгардт і власне сам Рильський), для яких властивий культ строгої поетичної форми («Класична пластика, і контур строгий,// І логіки залізна течія — // Оце твоя, поезіє, дорога», як стверджував у своєму програмовому творі М. Зеров).

До якої збірки входить цей сонет?

До збірки «Синя далечінь» (1922 р.)

Про сюжет

У творі розповідається про зустріч якихось чоловіка та жінки. Хто вони?

Щоб відповісти на це питання, варто звернути увагу на ще одну особливість творчості поетів-неокласиків. Це відданість класичним, передусім античним (давньогрецьким та римським), сюжетам та мотивам.

В основі поезії «У теплі дні збирання винограду» лежить один із таких сюжетів.

Який саме?

У ній є натяк на один із епізодів поеми «Одіссея», створення якої приписують напівлегендарному давньогрецькому поетові Гомеру. Це зустріч головного героя поеми Одіссея, що блукав багатьма морями та землями на шляху до своєї батьківщини – Ітаки, – з юною дівчиною на ім’я Навсікая.

Ось цей епізод. Покинувши острів німфи Калліпсо, на якому він провів сім років, Одіссей потрапив на острів феаків Схерію. Аби допомогти Одіссеєві, його покровителька – богиня Афіна – направила до нього дочку царя феаків Алкіноя Навсікаю, дуже вродливу юну дівчину. Афіна явилась уві сні Навсікаї в образі її подруги та закликала з настанням ранку поїхати на колісниці до річки випрати одяг – свій та родичів, щоб мати гарний вигляд на своєму прийдешньому весіллі.

Навсікая дослухалася до цієї поради та на колісниці, запряженій мулами (мул – це гібрид коня та віслюка), поїхала на берег моря. Виправши білизну, Навсікая та її служниці стали грати в м’яч. З допомогою Афіни м’яч потрапив у воду, дівчата закричали та розбудили Одіссея, який вийшов із кущів оголений. Служниці злякалися й розбіглися, а Навсікая залишилася.

Чоловік звернувся до неї з проханням допомогти приховати наготу та знайти місто. Навсікая погодилася й наказала служницям повернутися й допомогти Одіссеєві помитися й одягнутися, а також нагодувати його, після чого Одіссей вимився в річці та надягнув чистий одяг. Афіна ж своїми чарами зробила Одіссея набагато вродливішим. Вражена його красою Навсікая закохалася в нього й стала мріяти вийти за нього заміж. Дівчина з Одіссеєм поїхали до міста, однак далі вони розсталися, бо Навсікая боялася, що її побачать разом із незнайомцем та розпускатимуть плітки.

Вона навчила Одіссея, як знайти палац її батька та як краще поводитися там. Алкіной же, зустрівшись із Одіссеєм, погодився допомогти йому повернутися на батьківщину. Хоч на Одіссея й справили враження краса й благородство Навсікаї, переважили його туга за рідною Ітакою та вірність дружині Пенелопі. Утім, згідно з одним із пізніших міфів, Навсікая стала дружиною Телемаха – сина Одіссея.

А які саме слова поезії М. Рильського підтверджують, що йдеться саме про Одіссея та Навсікаю?

Героїня поезії їде на мулах, як і Навсікая. Також у поезії є натяк на не молодий, а зрілий вік героя: він стрів героїню «у теплі дні збирання винограду». Збирають виноград здебільшого ранньої осені – у вересні. Це можна зрозуміти так, що герой зустрічає дівчину, у яку закохується, у період, коли його весна (тобто юність) уже далеко позаду. А героїня радить йому, аби привабити її, щодня світити лампаду Кіприді.

Кіпридою називали богиню кохання Афродіту, яка після народження вийшла оголеною з морської раковини поблизу Кіпру. Отже, ми бачимо, що хоч поет і бере за основу сюжет Гомера, проте не переказує його, не називає імен персонажів і фактично перетворює його на власний сюжет про кохання вже не молодого чоловіка та юної дівчини.

Про художні засоби

Зі змістом поезії більш-менш зрозуміло. А які художні засоби в ній використано?

Їх тут ціла низка. Зупинімось на провідних. По-перше, широко використано епітети, як-от:

Вона верталась ізясного саду,
Ясна, як сад, ірадісна, як сміх.

По-друге, в сонеті використано вельми багато порівнянь:

«Ясна,як сад, і радісна,як сміх»

«І знявся пил,немов рожевий дим.

І він потягся,як дитина, радо…»

По-третє, милозвучності твору надають численні алітерації, тобто повтори однакових приголосних звуків: «Ясна, як сад, і радісна, як сміх» (повтори «с» та «н»), «І чутно уші правий з них прищулив» (повторюються «п», «р» та «в»).

А ще гармонійності сонетові надає такий прийом, як кільцева композиція, тобто повтор одного й того ж рядка на початку та в кінці («У теплі дні збирання винограду»).


Дивовижно, що лише 14 рядків сонету можуть вмістити такий глибокий, майже філософський сюжет!

Якщо тобі сподобався цей розбір, поглянь на інші наші статті:

Хочеш потренуватись писати власні висловлення і дізнатись ще більше корисних порад? Записуйся на наш онлайн-курс"Ідеальний твір ЗНО"! Велика частина курсу присвячена саме правильному вживанню слів і редагуванню твоїх текстів.Дізнайся більше про курс "Ідеальний твір ЗНО" тут.


ЗНО Література Аналіз поезії Характеристика персонажів

Коментарів: 0