Вірші на ЗНО: як працювати, щоб усе запам'ятати

Вірші на ЗНО: як працювати, щоб усе запам'ятати

16 травня 2021 | Дмитро Заєць |

Із 61 обов’язкового для читання твору з української літератури 30, тобто майже половина, – це малі поетичні твори. Тому слід звернути на них особливу увагу, навчившись правильно готуватися до розв’язання відповідних завдань. Ось деякі рекомендації.

Крок №1: запам'ятайте імена авторів

Насамперед потрібно чітко запам’ятати, хто саме є автором кожного з творів (окрім тих, що не мають автора): якщо ви не знаєте, що «Пісню про рушник» написав Андрій Малишко», а «Два кольори» – Дмитро Павличко, «Баладу про соняшник» – Іван Драч, а «Нашу мову» – Василь Голобородько, можете одразу готуватися до втрати кількох балів на тесті.

Декому такі знання здаються просто елементарними, а для когось стають справжньою проблемою. Як же зарадити собі, якщо важко запам’ятати авторів усіх програмних творів?

Можна скористатися методом асоціацій. Також варто скласти, написати від руки або роздрукувати таблицю «Автор: Вірш(і)» й постійно перевіряти себе, затуляючи то ліву, то праву колонку. А ще можна повправлятися з картками й закріпити все на практиці:

Крок №2: навчіться впізнавати вірш за уривком

Навчіться визначати назву твору (й відповідно автора) за будь-яким уривком із нього. Для цього потрібно дуже добре пам’ятати ці твори.

Найбільше в цьому може допомогти вивчення якомога більшої кількості програмних віршів напам’ять (в ідеалі варто спробувати вивчити їх усі). Якщо це неможливо, варто перечитувати кожен із творів кілька десятків разів (дуже наївно сподіватися, що прочитавши вірш один-два рази перед ЗНО, ви щось запам’ятаєте).

Переконаймося, наскільки це важливо, прочитавши деякі з завдань минулих років.


«В житті мене ти й знать не знаєш,
Ідеш по вулиці – минаєш,
Вклонюся – навіть не зирнеш
І головою не кивнеш, –

дорікає коханій ліричний герой твору

А Миколи Вороного

Б Олександра Олеся

В Павла Тичини

Г Максима Рильського

ДІвана Франка»

(ЗНО-2015, основна сесія, № 40).


«Образ весни, яка «лине вся в прозорих шатах, у серпанках і блаватах», створив

А Іван Франко

Б Олександр Олесь

В Павло Тичина

ГМикола Вороний

Д Максим Рильський».

(ЗНО-2020, основна сесія, № 44) .


«У рядках «кожне слово / нашої мови / проспіване у Пісні / тож пісенними словами / з побратимами / у товаристві розмовляємо» красу й багатство рідної мови розкриває

А Василь Симоненко

Б Дмитро Павличко

В Василь Стус

Г Євген Маланюк

ДВасиль Голобородько»

(ЗНО-2020, основна сесія, № 47).


Допомогти визначати назву вірша за його уривком має цей відеоурок:

Крок №3: визначіть ключові слова

Ви маєте добре орієнтуватися в змісті й формі віршів. Для цього щодо кожного з них слід відповісти на низку питань:

  • який це тематичний різновид лірики (пейзажна, інтимна, особиста, громадянська, патріотична чи філософська),
  • чи можна визначити конкретний жанр (сонет, дума, балада, романс тощо),
  • який основний мотив (тобто тема) поезії,
  • якою є її основна ідея та проблематика,
  • чи згадано у творі якихось конкретних осіб або місця подій,
  • якими є ключові слова-образи твору (слова, довкола яких «побудовано» твір).

Варто завести окремий зошит і самостійно створити для кожного вірша «паспорт», відповівши на всі щойно наведені запитання (самостійна робота набагато корисніша для запам’ятовування необхідного матеріалу, ніж використання готових аналізів на різних сайтах або в довідниках).

Визначення ключових слів дуже допомагає розібратися в змісті поезії, запам’ятати основне з неї й виокремити її серед інших творів. Ось як, приміром, можуть виглядати ключові слова:

  • «Пам’яті тридцяти» Павла Тичини – бій від Крутами, поховання на Аскольдовій могилі, мученики, кривава дорога, Новий Заповіт, Каїн (братовбивця), рідний край.
  • «Contra spem spero!» Лесі Українки – весна (символ оновлення й розквіту природи й людини, змін на краще), осінь (символ занепаду й розпачу), молодість, надія, життєствердження; убогий, сумний перелог (несприятлива суспільна атмосфера, у якій жила поетеса), барвисті квітки (твори й громадське служіння авторки), крута гора, важкий камінь (життєві випробування) тощо.

Крок №4: вивчіть особливості кожної поезії

Читаючи матеріали про поезії, звертайте увагу й на різноманітні відомості з історії та теорії літератури, наведені в підручниках, що стосуються окремих віршів (наприклад, слід знати, що творчість Миколи Вороного тяжіє до символізму, Максим Рильський належав до неокласиків, Павло Тичина написав збірку «Сонячні кларнети», що «У теплі дні збирання винограду…» - це сонет, пам’ятати, хто з поетів належав до шістдесятників, а хто – до Празької школи тощо).

На щастя, такої інформації небагато й питання щодо неї в тестах досить стандартні.

Крок №5: встановіть зв'язки з іншими творами

Не слід оминати увагою й так звані алюзії – натяки на інші літературні твори (так, у поезії «Чари ночі» Олександра Олеся згадано образ Фауста (з однойменного твору Гете), що повертає собі молодість, у «Сontra spem spero!» є натяк на образ Сізіфа – героя давньогрецького міфу – в рядках: «Я на гору круту крем’яную // Буду камінь важкий підіймать»), тому що про таке іноді питають укладачі тестів:

Уривок із листа «От і знов берусь здіймати «сізіфовий камінь» догори!... Чи підійметься? Навряд — не такий то камінь!» перегукується з óбразами та мотивами вірша

А «О слово рідне! Орле скутий!..»

Б «Мені однаково»

В «Стилет чи стилос?»

Г «Молюсь і вірю...»

Д«Contra spem spero!»

(ЗНО-2013, 1 сесія, № 46).


Із цією темою теж можна потренуватися на нашому уроці:

Крок №6: багато тренуйтеся

Потрібно багато практикуватися, особливу увагу приділяючи тестам ЗНО минулих років. Утім, тренуйтеся не лише на тестових завданнях, а й на питаннях із так званих «літературних диктантів». Їх можна знайти в Інтернеті, в книзі О. Авраменка «Мініконспекти з української літератури» або навіть скласти самостійно. Це дуже корисно для повторення – тренуйте себе та товаришів, що також складають ЗНО.

До повторення віршів потрібно вдаватися кілька разів протягом усього періоду підготовки. Варто перечитати їх напередодні тесту ЗНО (утім, повторювати інші теми з літератури й мови, особливо масштабні, цього дня не варто, бо слід дати собі відпочити).


Сподіваємося, що ці поради допоможуть вам краще зрозуміти програмові поезії і не загубити свої бали на тестуванні. До речі, детальні аналізи віршів (та решти творів для ЗНО) ви можете знайти за посиланнями у цьому переліку:

Хочеш більше корисних матеріалів для підготовки до ЗНО?Підписуйся на наш канал на Youtube! Там багатеЗНО цікавого :)


ЗНО Українська література Поезія Аналіз поезії Вірші

Коментарів: 0