Місяць до ЗНО: 8 ідей для інтенсивної підготовки

Місяць до ЗНО: 8 ідей для інтенсивної підготовки

28 травня 2020 | Анна Огойко |

Коли до ЗНО лишається місяць і менше, можна розгубитися і не знати, за що хапатися. Для когось підготовка до ЗНО з української вже добряче набридла, а хтось ще тільки починає братися за розум…

У кожного можуть бути свої способи підготовки, та я раджу, передусім, чітко визначити для себе ці методи і добре спланувати інтенсивну підготовку до ЗНО.

А ще я пропоную тобі декілька ідей для того, як готуватися до ЗНО з української в останній місяць, щоб було і швидко, і ефективно, і навіть весело! 😅

1. Повторення за програмою

Пам’ятай, що спрогнозувати питання у тесті ЗНО можна: там не буде нічого, чого немає у програмі ЗНО. Тому саме програма – це твій документ №1 під час підготовки до ЗНО. Завантажити офіційний документ можеш тут:

Також у нас на сайті є зручний список літератури для ЗНО за програмою 2020 року (розбитий за періодами та стилями). До багатьох творів там відразу є корисні статті з детальним розбором конкретного твору спеціально для ЗНО.

Далі просто починай читати програму: фонетика, хмм… Чи знаю я все про співвідношення звуків і букв? А, може, варто повторити наголоси? (Повний список слів з наголосами і вправи є тут).

Повторивши матеріал, зробивши відповідні тести і вправи, викреслюй пункт у програмі або виділяй його маркером:

Це приклад з неактуальної програми ЗНО

2. Тести-тести-тести

Офіційні тести

Дуже ефективний спосіб для підготовки «в останній момент» – робити багато-багато тестів.

Розпочати варто з тестових зошитів попередніх років. Принаймні декілька з них я рекомендую роздрукувати, щоб максимально відтворити для себе умови, які будуть на ЗНО.

Ось тут можна завантажити офіційні тестові зошити за різні роки:

Тести, що завжди під рукою

Крім того, у нашому Телеграмі ми щодня публікуємо мікс тестів на різні теми. Це зручно, щоб тримати себе в тонусі протягом дня. Також тести є в історіях в Інстаграмі.

Тематичні тести

Ну а тематичні тести з поясненнями ― це взагалі наша спеціалізація. Ми в «на всі двісті» розробляємо унікальні тестові завдання, які можна проходити під моїми відеоуроками. Зараз уже доступні тести на всі теми: і з мови, і з літератури.

Більше про те, як отримати доступ до тестів «на всі двісті», дізнайся тут.

3. Робота над помилками

Коли ти будеш виконувати тести на різні теми, то відразу побачиш свої помилки. Це ось те «золото», яке треба тепер розчистити і обробити.

Кожного разу, як проходиш тестовий зошит і звіряєшся з відповідями, не полінуйся і випиши собі список тем, у яких були помилки. Ось який це може мати вигляд:

  • рід іменника (ученИЙ чи ученА ступінь?)
  • типи односкладних речень (безособове?!)
  • службові частини мови (навіть? що?)
  • угруповання і покоління письменників (Розстріляне відродження?)
  • Кому з персонажів належать слова? (!!!)

Далі бери й опрацьовуй проблемні теми. Як варіант, можеш подивитися (чи передивитися) мої відеоуроки. Приміром, до списку вище підійдуть ось ці уроки:

Щоб легше було знайти потрібний урок, збережи собі в закладки ось цей список усіх моїх відеоуроків за темами:

Під кожним відео є можливість пройти тест, щоб уже на всі 100 (200?) закріпити цю тему. Тести доступні за передплатою.

4. «Хто хоче стати мільйонером?»

Можна, звісно, просто робити собі чай чи лимонад (залежно від погоди), сідати і робити тести. Але вже скоро ти відчуєш, як стає нудно й одноманітно від щоденного малювання «хрестиків-нуликів». Тому спробуй якось урізноманітнити процес!

Можна, наприклад, брати тестові зошити і виходити на свіже повітря: у двір, у парк, а вже скоро на пляж. Можна вчитися разом з іншими, це веселіше (детальніше читай у статті).

А ще можна перетворити тестування у гру, наприклад, «Хто хоче стати мільйонером?»: «ведучий» вибирає випадкові запитання ЗНО з відповідями, а «гравці» виконують їх із трьома підказками. Хто виграє мільйон – тому солодкий подарунок! 🎁

5. Скорочені перекази

Звісно, що за короткий проміжок часу майже неможливо (хоча реально), прочитати повністю всі програмові твори з літератури. У таких випадках користуються хрестоматіями або скороченими переказами.

Моя порада така: окремо прочитай (чи перечитай) усі вірші (тексти єось тут) та короткі твори (до 30 сторінок). А великі повісті та романи опрацюй за переказами, які містять цитати з описами персонажів (це дуже часто буває ЗНО). Повний список корисних переказів на нашому сайті є тут:

А щоб нічого не пропустити, завантаж наш чек-лист ― безкоштовний список літератури на одній сторінці:

6. Експрес-запитання з літератури

Для тестів з літератури дуже важливо знати конкретні деталі: жанр, рід, стиль, імена персонажів, справжнє ім’я автора тощо. Під час підготовки та прочитання статей посібників, готуй собі власні експрес-питання. Наприклад, опрацювавши поезію першої половини 20 століття і прочитавши про неї у посібниках, можеш мати такі питання:

  • Хто автор вірша «Блакитна панна»?
  • Яке справжнє прізвище Олександра Олеся?
  • Який вірш починається словами «Сміються, плачуть солов’ї»?
  • Автором якої збірки є Павло Тичина? Які вірші до неї належать?
  • Як називається поетична форма вірша “У теплі дні збирання винограду”?

(Спробуй ТИ дати відповіді на ці запитання у коментарях)

З експрес-питаннями можна буде «гратись» упродовж останніх 2-3 днів перед ЗНО, також можна влаштовувати змагання з друзями, просити допомогти батьків.

До речі, одні з моїх найпопулярніших відео ― це якраз колекції таких “експрес-питань”. Ці відео ― обов’язкові для перегляду! Ось вони:

7. Літературні вечори

Якщо ти не встигаєш прочитати всі твори з української літератури і маєш таких самих друзів, організуй літературні вечори (або ж ранки чи обіди).

Для цього зберіть групу відповідальних людей, візьміть список літератури до ЗНО і поділіть прозові твори між собою. Прочитайте їх, а тоді зберіться (за умов карантину ― у програмі для віртуальних зустрічей (наприклад, у Zoom) і детально переказуйте одне одному твори, розкажіть про свої враження і зазначте, що варто занотувати.

Можна також почитати виразно вірші і взагалі непогано розважитися! 🥳

8. 10 творів ЗНО

Щоб підготуватися до третьої частини тесту ― власного висловлення, треба пройти два етапи.

По-перше, дізнайся про вимоги, які перед тобою ставлять щодо твору.

Уяви, що тобі треба перевірити твір. Як ти будеш це робити? Як оцінюють твір ЗНО? Які є критерії? Коротенько про ці вимоги читай у моїй статті:

А детально і яскраво я розповідаю все, що треба знати про власне висловлення ЗНО у цьому відеоуроці:

Ну а по-друге, навчись писати вдалі власні висловлення у форматі ЗНО на практиці: напиши щонайменше 10 творів і обов’язково дай їх комусь прочитати і перевірити за критеріями УЦОЯО (вчителю, репетитору, розумному другу чи сестрі).


Ось і все, що я хотіла сказати. Буду рада, якщо допомогла тобі в чомусь. Тепер готуйся і складай ЗНО на всі двісті 🤘Величезного успіху!!!


Корисно ЗНО Матеріали до ЗНО

Коментарів: 1